Październik miesiącem świadomości o raku piersi
Różowa wstążeczka jako symbol walki z rakiem piersi.
Na pierwsze skojarzenie z tą chorobą idzie postać kobiety, bo to one częściej chorują na tego typu nowotwór. Jednak choć bardzo rzadko również dotyczy on mężczyzn.
Miesiąc ten mocno głosi o profilaktyce, diagnostyce i nowoczesnym leczeniu nowotworu piersi. Mamy zachować czujność onkologiczną. Ale co w sytuacji kiedy ta czujność przygasła i doszło już do zdiagnozowania nowotworu? Co robić oprócz leczenia onkologicznego? Wdrożyć również opiekę psychologiczną, która jest tak samo ważna.
Po diagnozie najczęściej przychodzi szok, lęki, obawa przed cierpieniem a nawet samotność i niezrozumienie. Może pojawiać się zaprzeczanie istnienia choroby, gniew i zazdrość o zdrowie u innych ludzi. Zdarza się żal do Boga, źródła czy losu. Może przyjść poczucie bezsilności i stany depresyjne.
Dopiero etap w którym przeanalizujemy pojawienie się choroby w naszym organizmie i godzimy się ze stanem faktycznym pozwala na uzyskanie siły do działania.
Po to by ten etap zaistniał jak najszybciej warto wybrać pomoc psychologa, psychoonkologa bądź psychoterapeuty. Konsultacje i terapie pomogą również utrzymać się w fazie walki o przyszłe zdrowie i nie rezygnować z podjętego leczenia.
Chorzy mierzą się z czymś zupełnie nowym i nieznanym. Po przebytym cierpieniu psycho-fizycznym choroba może pozostawić dalszy ślad na ciele i egzystencji. Rodzina czy przyjaciele również mogą mierzyć się z nową sytuacją w życiu kiedy trzeba w sposób szczególny zaopiekować się osobą chorą na nowotwór. Każdy może skorzystać z pomocy psychologicznej. Można wdrożyć odpowiednie zachowania i przezwyciężyć kryzys. Można przywrócić choremu i jego najbliższym poczucie bezpieczeństwa poprzez obniżenie poziomu stresu. Nauczyć się rozmawiać o raku bez nadmiernego strachu.
Dajcie sobie szansę i wyciągajcie po pomocne dłonie. Również te wykwalifikowane.
18 marca 2023 roku na długo zostanie w pamięci naszego zespołu.
Był to dla Fundacji Prymulka wyjątkowy dzień, ponieważ Izabela i Jacek – prezesi fundacji postanowili iść przez życie razem. Odtąd nie tylko łączy ich fundacja i wspólnie przyświecająca idea pomocy ale również związek małżeński, który zawarli w tym wspaniałym dla nich dniu.
Postanowili, że zamiast kwiatów poproszą o datek do puszki na rzecz fundacji.
Spotkaliśmy się z pozytywnym odzewem i chcielibyśmy bardzo podziękować wszystkim gościom za ich hojność.
Chcielibyśmy również serdecznie podziękować Milena Kogut , która swoją obecnością, doświadczeniem, wielki zapałem i ciepłym sercem zajęła się wszystkimi obecnymi dziećmi. Jeszcze raz dziękujemy za to WIELKIE wsparcie i gorąco POLECAMY usługi Fotobudka u Kogutka
23 II Dzień Walki z Depresją
Depresja to tylko modne słowo? Nie. To poważna choroba. Nie leczona prowadzić może nawet do samobójstwa. Właściwe rozpoznanie i szybkość działania pozwoli na powrót do zdrowia.
Obecnie depresja jest na szczycie listy jako problem zdrowotny świata. Jak zatem możemy się uchronić? Zacznijmy od profilaktyki w zakresie świadomości pozytywnej zdrowia psychicznego.
Rozwijajmy odporność, dbajmy o te czynniki, które sprzyjają zdrowiu.
Odstawmy to co negatywnie wpływa na nasz nastrój.
Wysypiajmy się.
Ćwiczmy swoje ciała dla dobrego samopoczucia.
Odcinajmy się od źródeł stresu na tyle na ile możemy to zrobić.
Nie izolujmy się od ludzi, przy których dobrze się czujemy.
Pożegnajmy toksyczne relacje.
Choremu nie mówmy „weź się w garść”. Bądź raczej wsparciem i podążaj za nim akceptując jego emocje. Możesz przyczynić się do złagodzenia przebiegu choroby i pomóc w skutecznej terapii.
21 luty Międzynarodowy Dzień Psychologa
Diagnozują. Leczą. Wspierają. Niosą ciężar tajemnicy zawodowej…
W tym wyjątkowym Międzynarodowym Dniu Psychologa chcielibyśmy życzyć sukcesów zawodowych i prywatnych. Jesteście społeczeństwu bardzo potrzebni dlatego niech szacunek i docenienie zawsze Wam towarzyszy a entuzjazm nigdy nie opuszcza.
Ze specjalnymi pozdrowieniami dla całej załogi Poradnia „Psyche”
Zarząd Fundacji Prymulka